Murata Electronics North America GRM1555C1E6R1CZ01D
GRM1555C1E6R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E6R1CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E6R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E6R1CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E6R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E6R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E6R1CZ01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E6R1CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E6R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E6R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E6R1CZ01D
IC CCD SIGNAL PROC 10BIT 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AMPLIFIER 10 VDC OUT 32 VDC INPU datasheet.pdf