Murata Electronics North America GRM1555C1E7R3CZ01D
GRM1555C1E7R3CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E7R3CZ01D
Brief Description
CAP CER 7.3PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E7R3CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E7R3CZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E7R3CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E7R3CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E7R3CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E7R3CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E7R3CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E7R3CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E7R3CZ01D
RELAY OPTOMOS 250MA SP-NO 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSR REED SPST-NO .5A 10W 500MM datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB datasheet.pdf
DRAWER 22.1X17.4X3.5" BE/GY datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf