Murata Electronics North America GRM1555C1E7R9DA01D
GRM1555C1E7R9DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E7R9DA01D
Brief Description
CAP CER 7.9PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E7R9DA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E7R9DA01D
QUANTITY
GRM1555C1E7R9DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E7R9DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E7R9DA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E7R9DA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E7R9DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E7R9DA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E7R9DA01D
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO 28-TSSOP datasheet.pdf
IC COMP/REF OD ACTIVE LOW SC70-4 datasheet.pdf
OSC VCO 2650-2700MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
DSUB 26 M CRIMP HD TOOL G CAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC WIRE DROP COMPENSATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf