Murata Electronics North America GRM1555C1E7R9DZ01D
GRM1555C1E7R9DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E7R9DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.9PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E7R9DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E7R9DZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E7R9DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E7R9DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E7R9DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E7R9DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E7R9DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E7R9DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E7R9DZ01D
IC REG LDO 4.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf