Murata Electronics North America GRM1555C1E821JA01D
GRM1555C1E821JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E821JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E821JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E821JA01D
QUANTITY
GRM1555C1E821JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E821JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E821JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E821JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E821JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E821JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E821JA01D
CONN HEADER VERT 4POS .100 30AU datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING/CONTACT 75SER BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO214AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V TO247 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf