Murata Electronics North America GRM1555C1E8R6DZ01D
GRM1555C1E8R6DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E8R6DZ01D
Brief Description
CAP CER 8.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E8R6DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E8R6DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E8R6DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E8R6DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E8R6DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E8R6DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E8R6DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E8R6DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E8R6DZ01D
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 220V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf