Murata Electronics North America GRM1555C1ER90BZ01D
GRM1555C1ER90BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1ER90BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1ER90BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1ER90BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1ER90BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1ER90BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1ER90BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1ER90BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1ER90BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1ER90BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1ER90BZ01D
FACEPLATE SNAP ON HORIZ 2INSERT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 72V .250A RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
AM60115-6 FEED SPRING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.039 MULTI 300' datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf