Murata Electronics North America GRM1555C1H101JA01J
GRM1555C1H101JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H101JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H101JA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H101JA01J
QUANTITY
GRM1555C1H101JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H101JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H101JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H101JA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H101JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H101JA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H101JA01J
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 112MA 28.6 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 126MA 7.7 OHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 10NS 28TSOP datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf