Murata Electronics North America GRM1555C1H101JZ01J
GRM1555C1H101JZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H101JZ01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H101JZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H101JZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H101JZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H101JZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H101JZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H101JZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H101JZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H101JZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H101JZ01J
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH SMD datasheet.pdf
IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 295A SOT-227 datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
BRUSH MOTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf