Murata Electronics North America GRM1555C1H102FA01D
GRM1555C1H102FA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H102FA01D
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H102FA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H102FA01D
QUANTITY
GRM1555C1H102FA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H102FA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H102FA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H102FA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H102FA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H102FA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H102FA01D
CAP CER 100PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS 64-HTQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
PH.MODULE 30KHZ S.VIEW datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf