Murata Electronics North America GRM1555C1H102GA01D
GRM1555C1H102GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H102GA01D
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H102GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H102GA01D
QUANTITY
GRM1555C1H102GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H102GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H102GA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H102GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H102GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H102GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H102GA01D
CAP FILM 0.027UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 1AWG #1/2" datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 176POS UHM R/A 8ROW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP 68 UF 20% 50 V datasheet.pdf