Murata Electronics North America GRM1555C1H131JA01D
GRM1555C1H131JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H131JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 130PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H131JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H131JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H131JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H131JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H131JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance130pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H131JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H131JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H131JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H131JA01D
SWITCH ROTARY DP 6POS 125V datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 8.2V 16QFN datasheet.pdf
XFRMR MODULE 2PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.75A SYNC 9DSBGA datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
OTHER ACCESSORIES datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf