Murata Electronics North America GRM1555C1H151JA01J
GRM1555C1H151JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H151JA01J
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H151JA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H151JA01J
QUANTITY
GRM1555C1H151JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H151JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H151JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H151JA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H151JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H151JA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H151JA01J
BRIDGE INSERTION RED datasheet.pdf
REG ISR 6A 3.3/5VIN ADJ VRT12SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STOR 16SSOP datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 115MA 8DFN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.3A 17.6 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3A 60 MOHM SMD datasheet.pdf