Murata Electronics North America GRM1555C1H160JZ01D
GRM1555C1H160JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H160JZ01D
Brief Description
CAP CER 16PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H160JZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H160JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H160JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H160JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H160JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H160JZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H160JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H160JZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H160JZ01D
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 8A TO-247 datasheet.pdf
RES MO 1W 6.2K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf