Murata Electronics North America GRM1555C1H180JA01D
GRM1555C1H180JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H180JA01D
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H180JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H180JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H180JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H180JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H180JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H180JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H180JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H180JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H180JA01D
FUSE BRD MNT 15A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER PH TOP 6POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR LI-ION BATT CHRG 8SOIC datasheet.pdf
IP CORE ETH MAC TRI-SPEED ECP2 datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.2A SOT953 datasheet.pdf