Murata Electronics North America GRM1555C1H180JA01J
GRM1555C1H180JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H180JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H180JA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H180JA01J
QUANTITY
GRM1555C1H180JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H180JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H180JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H180JA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H180JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H180JA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H180JA01J
CONN HDR 24POS R/A DUAL .163 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIBERGLASS HEAVY WALL 3/4" 50' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 500' datasheet.pdf
GALVANIZED PANEL FOR 16X12 ENCL datasheet.pdf
6 WAY MALE CONN 90 DEG LOCK datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 143MA 9.8 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf