Murata Electronics North America GRM1555C1H1R0WZ01D
GRM1555C1H1R0WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R0WZ01D
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R0WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R0WZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H1R0WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R0WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R0WZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R0WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R0WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R0WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R0WZ01D
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.94 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 160V 100A DO214 2L datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 11.3MM datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 10W DO213AA datasheet.pdf