Murata Electronics North America GRM1555C1H1R1WZ01D
GRM1555C1H1R1WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R1WZ01D
Brief Description
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R1WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R1WZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H1R1WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R1WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R1WZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R1WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R1WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R1WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R1WZ01D
IC OPAMP CURR SENSE RRO 16SSOP datasheet.pdf
RELIMATE VER HDR 7P LF datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 11.4A 5.4 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf