Murata Electronics North America GRM1555C1H1R2BZ01D
GRM1555C1H1R2BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R2BZ01D
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R2BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R2BZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H1R2BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R2BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R2BZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R2BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R2BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R2BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R2BZ01D
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.5K OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4M OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC P600 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA POL datasheet.pdf
DIN-POWER D032FS-4 5C1-1 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf