Murata Electronics North America GRM1555C1H1R5BA01J
GRM1555C1H1R5BA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R5BA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R5BA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H1R5BA01J
QUANTITY
GRM1555C1H1R5BA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R5BA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R5BA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R5BA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R5BA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R5BA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R5BA01J
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123L datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
MINI MCL CAP HSG ASSY 7P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf