Murata Electronics North America GRM1555C1H1R8BZ01J
GRM1555C1H1R8BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R8BZ01J
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R8BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H1R8BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H1R8BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R8BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R8BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R8BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R8BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R8BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R8BZ01J
CABLE TIE INLINE 124# YLW 15.4" datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 256B 32QFN datasheet.pdf
TC341-20 datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf