Murata Electronics North America GRM1555C1H1R9CA01D
GRM1555C1H1R9CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R9CA01D
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R9CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R9CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H1R9CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R9CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R9CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R9CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R9CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R9CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R9CA01D
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
OSC VCO 2475-2900MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
I2 DIE 12-10 INSULK PGYBK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf