Murata Electronics North America GRM1555C1H1R9WZ01D
GRM1555C1H1R9WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H1R9WZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H1R9WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H1R9WZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H1R9WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H1R9WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H1R9WZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H1R9WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H1R9WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H1R9WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H1R9WZ01D
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IEC FEMALE CONN TYPE C A/P 96P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUGE 3.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH DETECT 5MM HORZ SPDT 5V datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf