Murata Electronics North America GRM1555C1H270JZ01D
GRM1555C1H270JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H270JZ01D
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H270JZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H270JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H270JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H270JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H270JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H270JZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H270JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H270JZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H270JZ01D
IC SWITCH QUAD 1X1 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPDT 4A 90DEG datasheet.pdf
CONN USB PATCH CORD 4.5M IP67 datasheet.pdf
CBL 21POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 690 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf