Murata Electronics North America GRM1555C1H2R1CA01D
GRM1555C1H2R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R1CA01D
Brief Description
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R1CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R1CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H2R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R1CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R1CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R1CA01D
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
ENCODER 16MM ROTARY SIDE ADJ PCB datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 24"W datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 900MA 580 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
KPSE 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
TAPE 5909 VHB FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf