Murata Electronics North America GRM1555C1H2R2CZ01D
GRM1555C1H2R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R2CZ01D
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R2CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H2R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R2CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R2CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R2CZ01D
RELAY SSR 240VAC 16A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf