Murata Electronics North America GRM1555C1H2R4BA01D
GRM1555C1H2R4BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R4BA01D
Brief Description
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R4BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R4BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H2R4BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R4BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R4BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R4BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R4BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R4BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R4BA01D
CONN FPC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC datasheet.pdf