Murata Electronics North America GRM1555C1H2R5CA01D
GRM1555C1H2R5CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R5CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R5CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R5CA01D
QUANTITY
GRM1555C1H2R5CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R5CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R5CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R5CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R5CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R5CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R5CA01D
IC 3DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS .050" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER I2C 6WLCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 18K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
CRYSTAL 30.1700 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf