Murata Electronics North America GRM1555C1H2R7BZ01J
GRM1555C1H2R7BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R7BZ01J
Brief Description
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R7BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H2R7BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H2R7BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R7BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R7BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R7BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R7BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R7BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R7BZ01J
IC XDCP 100-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP 1600F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 24POS R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC CONVERTER USB-SPI 20-QFN datasheet.pdf
VARISTOR 819V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf