Murata Electronics North America GRM1555C1H2R8BA01D
GRM1555C1H2R8BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H2R8BA01D
Brief Description
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H2R8BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H2R8BA01D
QUANTITY
GRM1555C1H2R8BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H2R8BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H2R8BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H2R8BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H2R8BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H2R8BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H2R8BA01D
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 97.23VC AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER MUX 2:4 24-TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf