Murata Electronics North America GRM1555C1H300FA01D
GRM1555C1H300FA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H300FA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H300FA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H300FA01D
QUANTITY
GRM1555C1H300FA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H300FA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H300FA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H300FA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H300FA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H300FA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H300FA01D
IC REG CTRLR PWM 16-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A TO-247 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 2800PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf