Murata Electronics North America GRM1555C1H300FZ01J
GRM1555C1H300FZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H300FZ01J
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H300FZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H300FZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H300FZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H300FZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H300FZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H300FZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H300FZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H300FZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H300FZ01J
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .187 1POS NATRL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf