Murata Electronics North America GRM1555C1H360JA01D
GRM1555C1H360JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H360JA01D
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H360JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H360JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H360JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H360JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H360JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H360JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H360JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H360JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H360JA01D
CAP FILM 3900PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLK DIN RAIL 12-30 AWG datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 20 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf