Murata Electronics North America GRM1555C1H360JA01J
GRM1555C1H360JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H360JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H360JA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H360JA01J
QUANTITY
GRM1555C1H360JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H360JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H360JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H360JA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H360JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H360JA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H360JA01J
IC PLD 15NS 24DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET 4M datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS SCREW datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
WIRELESS RELAY 120 3-WIRE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf