Murata Electronics North America GRM1555C1H3R6BZ01D
GRM1555C1H3R6BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H3R6BZ01D
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H3R6BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H3R6BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H3R6BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H3R6BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H3R6BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H3R6BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H3R6BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H3R6BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H3R6BZ01D
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN CMC RCPT 24POS 3ROW GRAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC USB SWITCH HOST CHARGER 8TDFN datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL datasheet.pdf
TOWER SYSTEM BOARD RS08DC-KA8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf