Murata Electronics North America GRM1555C1H4R4WA01D
GRM1555C1H4R4WA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H4R4WA01D
Brief Description
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H4R4WA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H4R4WA01D
QUANTITY
GRM1555C1H4R4WA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H4R4WA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H4R4WA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.4pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H4R4WA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H4R4WA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H4R4WA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H4R4WA01D
IC ADC 8BIT MPU W/MUX OPT 24-DIP datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MIXER 100MHZ UP CONVRT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC 1812 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SON datasheet.pdf
CARD GUIDE NAR 7.5X0.078" NAT datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf