Murata Electronics North America GRM1555C1H510GA01J
GRM1555C1H510GA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H510GA01J
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H510GA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H510GA01J
QUANTITY
GRM1555C1H510GA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H510GA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H510GA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H510GA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H510GA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H510GA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H510GA01J
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS STR datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5630 datasheet.pdf
VOLTAGE PROBE SET 10:1 GREY datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf