Murata Electronics North America GRM1555C1H560JA01J
GRM1555C1H560JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H560JA01J
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H560JA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H560JA01J
QUANTITY
GRM1555C1H560JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H560JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H560JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H560JA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H560JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H560JA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H560JA01J
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 2MSPS 44PQFP datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 105A SOT227B datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIP SWITCH 2.54MM 12 POL 24V datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 10BIT 32LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf