Murata Electronics North America GRM1555C1H5R0BZ01D
GRM1555C1H5R0BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R0BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R0BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R0BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R0BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R0BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R0BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R0BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R0BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R0BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R0BZ01D
IDC CABLE- ASR34G/ AE34M / ASR34 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 10A STR PCB 125V datasheet.pdf
PHOTOELETRIC SENSOR datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 250MHZ 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL .05" VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf