Murata Electronics North America GRM1555C1H5R0CZ01J
GRM1555C1H5R0CZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R0CZ01J
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R0CZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H5R0CZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R0CZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R0CZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R0CZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R0CZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R0CZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R0CZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R0CZ01J
TEST LEAD 22AWG 300V VIOLET 100' datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
HARDWARE NUT FOR 71CF36-2CQ-1BM datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 8DIP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf