Murata Electronics North America GRM1555C1H5R1BZ01J
GRM1555C1H5R1BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R1BZ01J
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R1BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H5R1BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R1BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R1BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R1BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R1BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R1BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R1BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R1BZ01J
HOOK-UP SOLID 22AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAT 6 GSA SHLD PATCH CORD 3' RD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 200PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf