Murata Electronics North America GRM1555C1H5R1WA01D
GRM1555C1H5R1WA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R1WA01D
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R1WA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R1WA01D
QUANTITY
GRM1555C1H5R1WA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R1WA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R1WA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R1WA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R1WA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R1WA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R1WA01D
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R TSOT23-5 datasheet.pdf
CABLE RG6/U W/F-CONN BLACK 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SSD 256GB 2.5" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
DIN-POWER F032MS-3 0C1-VG datasheet.pdf
KIT1 WF NOZZLE 60 F. WFE S FUME datasheet.pdf