Murata Electronics North America GRM1555C1H5R5DZ01D
GRM1555C1H5R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H5R5DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H5R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H5R5DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H5R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H5R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H5R5DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H5R5DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H5R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H5R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H5R5DZ01D
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
IC VOLTAGE DIVIDER PGA 10-UMAX datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 12' datasheet.pdf
CABLE R/A 5POS FEMALE-FEMALE 1M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 147MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf