Murata Electronics North America GRM1555C1H680JA01D
GRM1555C1H680JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H680JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H680JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H680JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H680JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H680JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H680JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H680JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H680JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H680JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H680JA01D
GDT 420V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 775MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 4.7V 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf