Murata Electronics North America GRM1555C1H6R0BZ01J
GRM1555C1H6R0BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R0BZ01J
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R0BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H6R0BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H6R0BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R0BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R0BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R0BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R0BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R0BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R0BZ01J
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 2MHZ 16SOIC datasheet.pdf