Murata Electronics North America GRM1555C1H6R0DA01J
GRM1555C1H6R0DA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R0DA01J
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R0DA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H6R0DA01J
QUANTITY
GRM1555C1H6R0DA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R0DA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R0DA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R0DA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R0DA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R0DA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R0DA01J
CONN HEADER 12POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 14-SOIC datasheet.pdf
63318T106 COND PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf