Murata Electronics North America GRM1555C1H6R1BZ01D
GRM1555C1H6R1BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R1BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R1BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R1BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H6R1BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R1BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R1BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R1BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R1BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R1BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R1BZ01D
CONN HEADER 10POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
PAC-GF30-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 1POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf