Murata Electronics North America GRM1555C1H6R5WZ01D
GRM1555C1H6R5WZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R5WZ01D
Brief Description
CAP CER 6.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R5WZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1H6R5WZ01D
QUANTITY
GRM1555C1H6R5WZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R5WZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R5WZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.5pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R5WZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R5WZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R5WZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R5WZ01D
SIDAC 220-250V 1A TO92 datasheet.pdf
XFRMR MODULE 2PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC EMI FILTER ARRAY 6CH 15CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf