Murata Electronics North America GRM1555C1H6R8BZ01J
GRM1555C1H6R8BZ01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H6R8BZ01J
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H6R8BZ01J.pdf
Availability of GRM1555C1H6R8BZ01J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1H6R8BZ01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H6R8BZ01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H6R8BZ01J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H6R8BZ01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H6R8BZ01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H6R8BZ01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H6R8BZ01J
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
LIGHT BAR 660NM RED 8.89X8.89MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM datasheet.pdf
1/4 INCH HST BLACK (960/1.25 INC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf