Murata Electronics North America GRM1555C1H750JA01D
GRM1555C1H750JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H750JA01D
Brief Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H750JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H750JA01D
QUANTITY
GRM1555C1H750JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H750JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H750JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H750JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H750JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H750JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H750JA01D
IC 10-BIT FET BUS SW 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC CUTTER/STRIPPER KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 PIN RECP datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf